preloader

Dijital Pazarlama

dijital pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, kısaca elektronik cihaz veya internet kullanarak yapılan tüm pazarlama faaliyetlerini kapsar. Dijital pazarlama sürecinde markalar müşterilerine ulaşmak, ürün ve hizmetlerini tanıtmak veya satmak için ödemeli reklamcılık, sosyal medya, e-mail pazarlaması, arama motoru gibi dijital kanallardan faydalanırlar.

Mobilin devrimi, arama motorları, sosyal medya bilgiye ulaşımı ve iletişimi inanılmaz derecede kolaylaştırdı. Dijitalleşen Dünya ile birlikle bir girişim, çok hızlı bir sürede tüm Dünya’da adından bahsettirebilecek hale gelebiliyor.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama Motoru Reklamları

Sosyal Medya Reklamları

Mail ve Mesaj Destekli Reklamlar

Arama Motoru Reklamları

Arama ağı reklamları, arama motorlarının sonuç sayfalarında gösterilen, genellikle sponsor bağlantılar etiketine sahip olan reklamlardır. Sayfanın üst tarafında veya alt tarafında görüntülenebilir. Bu reklam modeli  Pay per click (tıklama başına ödeme)  sistemi ile çalışır. Yani reklamlarınızın gösterimi sizin için bir maliyet oluşturmaz, reklamlarınıza gelen tıklamalar için ödeme yaparsınız.

SEA’nın temelinde anahtar kelimeler ve bunlara verilen teklifler vardır. Teklifler, ilgili sorgularda hangi sırada çıkacağınızı belirleyen önemli faktörlerden birisidir. (bir diğeri için bknz: kalite puanı) Her anahtar kelimenin farklı cpc maliyeti vardır. Bazı anahtar kelimelerde tıklama başına maliyetler 0,05krş olabilirken bazılarında 50TL olabilir.

  1. Google arama sayfalarında bulunan bütün tıklamaların %50’ye yakını ilk ve ikinci sırada çıkan sonuçlarda gerçekleşmektedir.
  2. Türkiye’de dijital pazarlama faaliyetlerine ayrılan bütçenin %50’sinden fazlasını arama motoru reklamları oluşturmaktadır.

Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization)

Arama motoru optimizasyonu kısaca SEO olarak adlandırılır. Web sitelerinin, arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirilerek arama sonuçlarında sıralamasının yükseltilmesi çalışmalarıdır. Arama motorları, arama sonuçlarını belirli algoritmalara göre listeler.

Arama motorları belirli aralıklarla bu algoritmaları, kullanıcılarına daha iyi, daha alakalı sonuçlar sunmak için güncellerler. Türkiye’de arama motoru denilince akla direkt olarak Google optimizasyonu da gelebilir. Bunun en büyük nedeni Google’ın pazar payının yaklaşık %95’ini kapsamasıdır.

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medya reklamları, Facebook, Instagram, Linkedin, Twitter gibi sosyal medya kanalları üzerinden ürün veya hizmetleri tanıtmayı ve pazarlamayı amaçlayan dijital pazarlama kanallarından birisidir. Sosyal mecralarda yapılan içerik yönetimi veya doğrudan reklam çalışmalarını sosyal medya pazarlaması kapsamına dahil edebiliriz.

Sosyal medyada başarılı olmanın yolu, çok fazla içerik yayınlamak, yüksek bütçelerle reklam vermek veya tüm sosyal mecralarda hesap açmak değildir. Hedef kitlenizin en çok yer aldığı sosyal mecraları analiz edin ve buralarda profil oluşturarak işe başlayabilirsiniz. 

Kolay Erişim: Sosyal medya reklamları, geniş kitlelere ulaşmayı sağladığı için ürün ve hizmetlerin tanıtımı daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılmaktadır.

Hızlı Yayılması : Reklamların yayınlanma sayısı dijital mecralarda daha fazla olduğu için bir reklamın gün içerisinde milyonlarca insana ulaşması mümkün.Kitlelere daha hızlı yayılma imkânı verir.

Düşük maliyetli:  Küçük bir bütçe ile birçok kişiye ulaşabilirsiniz. Sosyal medya reklamları geleneksel pazarlamaya göre daha uygundur ve etkisi daha fazladır.

Ölçülebilir: Sosyal medya reklamcılığının en önemli faydalarından biri de kaç kişiye erişildiğinin tespit edilmesidir. Bir reklamın kaç kişiye erişildiğini,kaç kişinin görüntülediğini ve tıkladığı gibi analizler yapmanıza olanak tanır.

Sıkça Sorulan Sorular

Reklam bütçe harcamalarınızı, reklamların ödemeleri için kullanmak istediğiniz bir sanal kart ile gerçekleştiriyoruz. Bu sayede ödemeler ve harcamalar tamamen sizin kontrolünüzde gerçekleşir. Nereye ne kadarlık bir ödeme yapıldığını her zaman görüntüleyebilirsiniz. Aynı zamanda ay sonları sizlere göndereceğimiz reklam raporları ile tüm reklamlarınızın performans verilerini görüntüleyebiliyor olacaksınız.

Reklam dönüşümlerinden beklenti oranınız bütçenizi belirleyici en temel etken olacaktır. Fikiryum Tasarım olarak başlangıç reklam bütçesi belirleyip size sunuyoruz. Onayınız ile birlikte reklam setlerini oluşturmaya başlıyor ve reklamlarınızı yayına alıyoruz.

Arama motorlarında en üst sırada çıkmak için ücretli reklam verebilir veya arama motoru optimizasyon paketi satın alabilirsiniz. Ücretli reklamlarda tıklama başına maliyet ve web sitenizin kalite puanı çarpılarak sıranız belirlenir. Arama motoru optimizasyonunda ise web sitenizin anahtar kelimelerini özenli kullanmak önemlidir.

Anahtar kelimeler, içeriğinizin tam olarak ne olduğunu anlatan fikirler ve konulardır. SEO açısından bakıldığı zaman da anahtar kelimeler; kullanıcıların arama yaparken kullandıkları kelime ve cümleler olarak tanımlanabilir. Başka bir deyişle anahtar kelimeler sayfanızdaki her şeyin (görüntüler, fotoğraflar, videolar) kısa bir özetidir.

Konuşmayı Başlat
1
Yardım?
Merhaba!
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?